27. TOPIENIE MARZANNY NA GICHCIE W ŻORACH

Pogoda dopisała; trochę chłodno, ale słonecznie, spragnieni rowerów po zimowej przerwie ich miłośnicy wzięli liczny udział w sobotę 25 marca 2017 roku w kolejnym już 27. Topieniu Marzanny na Gichcie w Żorach.

Na Rynku w Żorach o godz. 10:00 zebrało się kilkudziesięciu rowerzystów, którzy w kilku grupach prowadzeni przez przodowników turystyki kolarskiej PTTK żorskiego Klubu WANDRUS: Krzyśka Orłowskiego, Mariana Stokowca, Ryśka Skoniecznego pojechali trasą prowadzącą do mety rajdu zlokalizowanej w Parku Piaskownia w dzielnicy Kleszczówka.
Duża grupa dzieci i młodzieży- zuchów i harcerzy- natomiast wyjechała z rynku pod nadzorem swoich opiekunów.

Biuro rajdu prowadziły sympatyczne wandruski: Gabi Stokowiec, Kasia Niewińska, Ania Widera-Zemczak i Celina Szołtysek, które zarejestrowały na listach 290 uczestników.

Obecni byli rowerowi turyści z Bierunia, Bytomia, Cieszyna, Czerwionki-Leszczyn, Gliwic, Jastrzębia-Zdroju, Katowic, Knurowa, Mikołowa, Pyskowic, Radlina, Rudy Śl., Skoczowa, Rybnika, Tych i Żor.


Na mecie czekały różne atrakcje, były konkursy sprawnościowe, każdy uczestnik otrzymał pamiątkową naklejkę i odcisk okolicznościowej pieczątki.
Nad regeneracją sił fizycznych czuwały Ania Kostecka i Stefa Zając zaopatrując spragnionych w kawę i herbatę zaś głodnych w kiełbasę na grilla z dodatkami.

W konkursie na najpiękniejszą marzannę udział wzięło 14 marzann, a na podium znalazły się decyzją komisji konkursowej w składzie Roman Wojtas, Ryszard Skonieczny i Stefania Zając:

1. Kuba Deja – Koło PTTK RAMŻA Czerwionka – Leszczyny

2. Ryszard Wojtal – WAGABUNDA Katowice

3. Artur Niewiński – WANDRUS Żory

Zwycięzcy otrzymali puchary..

W miłej atmosferze marzanny wraz z ich wykonawcami prowadzeni przez wice- prezesa WANDRUSA Ryszarda Skoniecznego dotarły na miejsce, gdzie uległy spaleniu.


W strzelaniu z broni pneumatycznej, który prowadził zespół w składzie Józef Adamaszek, Bogusław Gryta i Maria Wiśniewska zwyciężyli:

KOBIETY (startowało 14 pań)

1. Katarzyńska Hetmańska – Ruda Śl.

2. Beata Wojtal – WAGABUNDA Katowice 3. Danuta Wnuk – Żory

MĘŻCZYŹNI (konkurowało 52 panów)

1. Czesław Zybura – WANDRUS Żory

2. Andrzej Szewczyk – RAMŻA Czerwionka -Leszczyny 3. Andrzej Chełmiński -WIERCIPIĘTA Jastrzębie – Zdrój

W konkursie rzutu lotkami zwyciężyli:

DZIECI STARSZE (rywalizowało 19 dzieci)

1. Kuba Stalmach – Żory

2. Helena Oleksińska – Rybnik

3. Aleksandra Dominiak -Żory

DZIECI MŁODSZE ( startowało 15 dzieci)

1. Mateusz Dominiak – Żory

2. Adam Lukosek – CATENA Bytom

3. Wojtek Nowacki – Żory

Te konkursy przeprowadzili Jola Niewińska i Adam Niewiński.

W konkursie sprawnościowym rowerowy tor przeszkód, w którym czasy mierzyli i błędy liczyli Mirosław i Lidia Machulcowie na podium znaleźli się: (konkurentów było 20)

1. Krzysztof Banasz – TTA Bieruń (powtórzył wygraną z r.2015)

2. Krzysztof Orłowski – WANDRUS Żory

3. Bartosz Rożek – Żory

Wszyscy wyżej wymienieni zwycięzcy konkurencji sprawnościowych otrzymali medale.


Puchar dla najliczniejszej drużyny otrzymała Gromada Zuchów Wesołe Ludki z Żor – 41 osób.

Licznie reprezentowane były też: Koło PTTK RAMŻA Czerwionka- Leszczyny /26 osób/, TKK PTTK HUZY Gliwice /19 osob/,Drużyna Harcerzy ZHP Żory/17 osób/, PTTK WAGABUNDA Katowice /16 osób/.

Komandorem rajdu był tradycyjnie Jerzy Banach, jego zastępcą Roman Wojtas, nazwiska osób wspierającej grupy organizacyjnej zostały wymienione wcześniej. Bogusław Garbarek pomagał zaś jako gospodarz obiektu z ramienia Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych – administratora terenu parku.

Współorganizatorem rajdu był ZARZĄD DZIELNICY Kleszczówka, który jednocześnie dofinansował jego organizację, a na mecie zapewnił nagłośnienie imprezy i oprawę muzyczną, które wykonali Krzysztof Jaworski i Błażej Kowalczyk.

ZARZĄD DZIELNICY Kleszczówka na imprezie reprezentowany był przez przewodniczącą Sylwię Parandowską i przewodniczącą Rady Dzielnicy Annę Nowacką- jednocześnie radną Rady Miasta Żory, która w rajdzie uczestniczyła aktywnie wspólnie z rodziną.

Klub Turystyki Kolarskiej PTTK WANDRUS serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej imprezy.

tekst Stefan Mehlich
foto Bogusław Gryta
Ryszard Skonieczny (fotki z datą i godziną)