Wycieczka na Bitwę Wyrską

Pomysł zrodził się rok temu gdy z grupą znajomych wybraliśmy się do Gostyni na Bitwę Wyrską 2016. Pomyślałem wtedy że można by zorganizować wycieczkę rowerową Na Bitwę Wyrską.

Od pomysłu do realizacji już krótka droga, więc trzeba było zamienić pomysł na czyn.

Tak, więc dnia 20 maja na Rynku w Żorach jak to zazwyczaj bywa stawiła się grupa kilkunastu Wandrusów by udać się do Gostyni gdzie juz po raz trzynasty odegrana zostanie inscenizacja Bitwy Wyrskiej.

Pogoda tego dnia była jak na maj delikatnie mówiąc średnia ale najważniejsze że nic z nieba nie leciało więc mimo lekkiego chłodu, wiatru i zachmurzenia jechało się dobrze. Trasę wybraliśmy bocznymi drogami często leśnymi. Na miejsce historycznej bitwy dotarliśmy przed godziną piętnastą by zająć miejsca z których można było oglądać potyczkę grup rekonstrukcyjnych. Wcześniej na miejsce dotarł nasz kolega Paweł Hoinka który tego dnia „pracował” jako fotoreporter zbierając materiał do swojego bloga ciekawaokolica.blogspot.com. Tam tez można przeczytać więcej na ten temat.

Po zakończeniu inscenizacji można było podziwiać jeszcze pokazy Wojska Polskiego, odwiedzić Schron Bojowy Sowiniec oraz wziąć udział w pikniku.
Mimo niepewnej pogody miło spędziliśmy znów czas a za rok pewno się znów tu spotkamy.

tekst Krzysztof Orłowski
foto z Rajdu Krzysztof Orłowski
foto z Bitwy Paweł Hoinka