1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Czerwiec Lipiec Sierpień

Kroniki Rajdów

03.06.17XXVIII Święto Roweru

Rajd Święto Roweru którego organizatorem jest Sokół Radlin był już 28. z kolei tego typu imprezą. Tegoroczny odbył się w słoneczną sobotę 3. czerwca, a meta rajdu zlokalizowana była przy restauracji Górnicza Strzecha przy ulicy Korfantego w Radlinie. Nie mogło też zabraknąć tam Wandrusów z Żor. Główna grupa wyruszyła z żorskiego Rynku krótko po godzinie ósmej by na mecie spotkać się z pozostałymi klubowiczami z Wandrusa. W efekcie zameldowało się w Radlinie 14. członków i sympatyków naszego klubu. Organizator jak co roku przygotował szereg atrakcji dla biorących udział w rajdzie. Poczynając od słodkiego poczęstunku poprzez kiełbaski z ogniska, a kończąc na konkursach w których wzięliśmy licznie udział z dużymi sukcesami.

Najlepsze miejsca to:
Żółwia jazda kategoria junior: Konrad Orłowski I miejsce
Żółwia jazda kategoria senior: Krzysztof Orłowski I miejsce
Konkurs Kręgle: Monika Zackiewicz II miejsce
Konkurs Krajoznawczy: Krzysztof Orłowski II miejsce

W różnych konkursach wysokie miejsca także zajęli Paweł Hoinka, Stanisław Kowalczyk, Oliwier Januszyk, co pozwoliło zająć naszemu klubowi II miejsce w konkursie na najlepsza drużynę rajdowa i zdobyć puchar.
Należy dodać że organizator przygotował nagrody dla najlepszych startujących w konkursach.
Można powiedzieć że był to dobry dzień dla Wandrusów którzy po zakończeniu rajdu wrócili wielka grupą do Żor.

tekst Krzysztof Orłowski
foto Paweł Hoinka

Zobacz cały wpis (zdjęć: 10)

28.05.17Rowerowa Pielgrzymka Mężczyzn do Piekar Śl.

Z żorskiego rynku wyjechała grupa 7.osobowa, w skład której wchodzili pielgrzymi na rowerach z rybnickich Boguszowic (2 osoby), Marklowic (1 os.), Świerklan (1) i Żor (3 osoby).
W Woszczycach dołączył Czesław Grzegorzek mieszkający w Palowicach – przodownik turystyki kolarskiej PTTK-od wielu lat prowadzący z ramienia klubu pielgrzymki do Piekar Śl.
W Zazdrości dołączył Krzysiek z Gardawic, a po chwili grupę poruszającą się żwawym tempem pozdrawiał stojący przed domem Jonek Gawlik, w przeszłości wielokrotny rowerowy pielgrzym.
Tempo grupy było na tyle żwawe, że na całej trasie nikt ich nie wyprzedzał; to oni wyprzedzali choć wiekowo grupa była zróżnicowana- najmłodszy Filip Gabryszewski (18 lat) a najstarsi Stefan Bluszcz i Józef Kliber (po 65 lat).
W Świętochłowicach czekał na nich Przemek, który Żory zamienił na to miasto i tu mieszka ze swoją rodziną.
Na Wzgórzu Piekarskim zebralo się około 100 tys. pielgrzymów, a wśrod nich tysiące rowerzystów. Pielgrzymów powitał abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki.
Liturgii przewodniczył abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, homilię wygłosił abp Józef Kupny – metropolita wrocławski. Jak się okazało z grupą gliwicką z klubu HUZY przyjechał nasz członek Czesław Zybura.
W drodze powrotnej żorska „dziesiątka” została zaproszona przez Przemka Lipieckiego do odwiedzenia jego rodziny w świętochłowickim domu: żony Agaty i córeczki Łucji. Przyjęcie rowerowych pielgrzymów w rodzinnym domu było bardzo serdeczne: napoje, ciasta , owoce… miła atmosfera, żal było opuszczać gościnny dom.

tekst Stefan Mehlich (w oparciu o ustną informację Czesława Grzegorzka)
foto Czesław Grzegorzek

Zobacz cały wpis (zdjęć: 11)

20.05.17Wycieczka na Bitwę Wyrską

Pomysł zrodził się rok temu gdy z grupą znajomych wybraliśmy się do Gostyni na Bitwę Wyrską 2016. Pomyślałem wtedy że można by zorganizować wycieczkę rowerową Na Bitwę Wyrską.
Od pomysłu do realizacji już krótka droga, więc trzeba było zamienić pomysł na czyn.
Tak, więc dnia 20 maja na Rynku w Żorach jak to zazwyczaj bywa stawiła się grupa kilkunastu Wandrusów by udać się do Gostyni gdzie juz po raz trzynasty odegrana zostanie inscenizacja Bitwy Wyrskiej.
Pogoda tego dnia była jak na maj delikatnie mówiąc średnia ale najważniejsze że nic z nieba nie leciało więc mimo lekkiego chłodu, wiatru i zachmurzenia jechało się dobrze. Trasę wybraliśmy bocznymi drogami często leśnymi. Na miejsce historycznej bitwy dotarliśmy przed godziną piętnastą by zająć miejsca z których można było oglądać potyczkę grup rekonstrukcyjnych. Wcześniej na miejsce dotarł nasz kolega Paweł Hoinka który tego dnia "pracował" jako fotoreporter zbierając materiał do swojego bloga ciekawaokolica.blogspot.com. Tam tez można przeczytać więcej na ten temat.
Po zakończeniu inscenizacji można było podziwiać jeszcze pokazy Wojska Polskiego, odwiedzić Schron Bojowy Sowiniec oraz wziąć udział w pikniku. Mimo niepewnej pogody miło spędziliśmy znów czas a za rok pewno się znów tu spotkamy.

tekst Krzysztof Orłowski
foto z Rajdu Krzysztof Orłowski
foto z Bitwy Paweł Hoinka

Zobacz cały wpis (zdjęć: 12)

06.05.1713. Rajd Rowerowy „Poznajemy okolice Jez. Goczałkowickiego”

Ośrodek Żeglarski w Wiśle Wielkiej to jeden z ulubionych kierunków naszych rowerowych wycieczek. Nic więc dziwnego, że w kolejnym rajdzie z cyklu „Poznajemy okolice Jeziora Goczałkowickiego” wzięła udział nasza drużyna prowadzona przez przodownika turystyki kolarskiej PTTK Romana Wojtasa.
Rajd połączony był z Otwarciem Sezonu Żeglarskiego w PTTK w ramach” ROKU RZEKI WISŁY”.
Na mecie rowerzystów poczęstowano ciepłym posiłkiem w postaci grochówki, a dyplomy otrzymali najmłodszy uczestnik rajdu Karolek Małek i prezes Roman dla drużyny wandrusów.
Relaks nad wodą przyniósł wiele pozytywnych doznań i wrażeń, a wyjazd nad jezioro okazał się ze wszech miar udany.

tekst Stefan Mehlich
foto Bogusław Gryta

Zobacz cały wpis (zdjęć: 16)

01.05.17Klubowa wycieczka rowerowa „Na konec sveta”

To już tradycja; od wielu lat w pierwszomajowy poranek kierujemy się w kierunku czeskiej granicy do mety, którą stanowi Koliba „Na Konci Sveta” położona w miejscowości Petrovice-Prstna niedaleko Karviny. Trasę dojazdu ustala i grupę prowadzi co roku przodownik turystyki kolarskiej PTTK Józef Adamaszek.
Tak się złożyło,że tegoroczna wycieczka nabrala urodzinowego charakteru z okazji okrągłej 60. rocznicy urodzin jaką dwa dni wcześniej obchodził prezes WANDRUSA Roman Wojtas. Chcieliśmy w kameralnym wandrusowskim przyjacielskim gronie złożyć Romanowi serdeczne życzenia. Ale takie chęci miało znacznie więcej rowerowych przyjaciół Romana, reprezentujących jak się okazało; wymieniam w kolejności alfabetycznej: IKRĘ Rybnik, MIKOŁO Mikołów, RAMŻĘ Czerwionka – Leszczyny i WIERCIPIĘTĘ Jastrzębie Zdrój. Kolorowy peletonik jadący z żorskiego rynku przez Osiny, Pielgrzymowice zatrzymał się na krótko w Zebrzydowicach, gdzie odbywała się majówka i przegląd regionalnych zespołów ZŁOTY KŁOS 2017.
Pogoda – o dziwo dopisywała- a Koliba „Na Konci Sveta” była gotowa na przyjęcie licznej grupy rowerzystów. Były serdeczne życzenia dla solenizanta, poparte przeróżnymi upominkami. Solenizant Roman ugościł obecnych jadłem i szlachetnym napitkiem, przygotowanymi przez sympatycznych i zapracowanych restauratorów. Były chóralne śpiewy „sto lat”, miła i kulturalna atmosfera.
W wycieczce wzięło udział … 60 osób!
Do zobaczenia za rok - organizatorzy dziękują wszystkim za aktywny udział.

tekst Stefan Mehlich
foto Bogusław Gryta

Zobacz cały wpis (zdjęć: 24)