1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Marzec Kwiecień Maj

Kroniki Rajdów

14.02.18Rajd Walentynkowy

14 lutego to dzień św. Walentego – patrona miasta Bieruń. Dlatego jak co roku w tym dniu Klub Turystyki Kolarskiej „Gronie” w Tychach po raz dziewiąty zorganizował „Rajd Walentynkowy”.


Czwórka kolarzy z naszego klubu postanowiła wziąć w nim udział. Na miejsce naszego spotkania ustaliliśmy znaną wszystkim kolarzom pizzerię „Przystanek Królówka”. Stawiliśmy się przed czasem, co pozwoliło nam wyruszyć wcześniej na miejsce zbiórki wyznaczone pod oddziałem PTTK w Tychach. Przez Zgoń i Kobiór dotarliśmy do Pałacyku Myśliwskiego w Promnicach, gdzie zrobiliśmy krótki postój podziwiając jego piękno w zimowej scenerii. Następnie wzdłuż Jeziora Paprocańskiego udaliśmy się na miejsce startu, gdzie zebrała się grupa około 30 osób. Trasa rajdu wiodła przez Paprocany do Bojszów, gdzie zatrzymaliśmy się przy kościele p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Na cmentarzu obok kościoła znajduje się zbiorowy grób Powstańców Śląskich oraz tablica upamiętniająca zamęczonych w obozach koncentracyjnych przez III Rzeszę. Po krótkiej modlitwie udaliśmy się kawałek dalej pod pomnik poświęcony mieszkańcom Bojszów, którzy uratowali życie uciekającym więźniom z obozu KL Auschwitz – Birkenau, w tym znanego polskiego aktora Augusta Kowalczyka.


Metą rajdu był drewniany kościółek – sanktuarium św. Walentego w Bieruniu Starym. Znajdują się w nim relikwie tego świętego, należy on też do Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Po zwiedzeniu kościółka i krótkim odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną, zatrzymując się jeszcze na bieruńskim rynku na pamiątkowe zdjęcie przy Pomniku Utopca i Pomniku Powstańców Śląskich. Przez tereny przemysłowe dotarliśmy pod kościół św. Franciszka i św. Klary w Tychach, budowany na wzór średniowiecznej świątyni znajdującej się w Asyżu. Kościół zbudowany jest na planie krzyża i ma 5 wież, a każda z nich oznacza ranę Chrystusa. Wieże przy wejściu odpowiadające ranom nóg i boczne wieże symbolizujące rany rąk są niższe – 40 metrowe. Ostatnia wieża symbolizująca serce Jezusa sięga 70 metrów. Niestety kościoła nie udało nam się zwiedzić. Pod świątynią rozstaliśmy się z naszym przodownikiem i udaliśmy się w drogę powrotną. Podziwiając zimowy krajobraz kobiórskich lasów dotarliśmy na Królówkę gdzie pożegnaliśmy się udając się do swoich domów.


Każdy z nas przejechał około 100 km marząc o wiośnie i częstszych wyprawach rowerowych w wyższej temperaturze.

tekst Katarzyna Niewińska
zdjęcia Katarzyna Niewińska i Krzysztof Orłowski

Zobacz cały wpis (zdjęć: 12)

30.11.17Migawki z rowerowych tras Józefa Klibera w roku 2017

Józef Kliber po ubiegłorocznym sezonie, w którym przejechal około 21 tys. km i odbył rowerową pielgrzymkę na trasie Cyprzanów- Rzym, nie zwolnił tempa w roku 2017.
Udało mu się nawiązać kontakt z GRUPĄ KRUPA z Krupskiego Młyna, działającą przy parafii św. Józefa, która od roku 2010 prowadzi bardzo aktywną działalność rowerowo – pielgrzymkową, od roku 2013 także poza granicami kraju: do Wilna, Rzymu, na Bałkany oraz do Tallina.
Wyprawy te trwają niedłużej niż 3 tygodnie i nie przekraczają 2 tyś. km.
W tym roku w ramach MISJI FATIMA (bo to 100 lat fatimskich objawień) Grupa Krupa wybrała się na południe Europy.

A oto zapis skrócony wyprawy(etapami), która odbyła się w dniach 24.06 - ...07.2017.
1. Krupski Młyn-Mikołów-Oświęcim-Wadowice-Myślenice – 160 km, średnia 22 km/h
2. Myślenice-Mszana Dolna-Bardejov (Śłowacja) – 152 km
3. Bardejov – Kisvarda (Węgry) – 182 km, średnia 23,4 km/h
4. Kisvarda – Zalau ( Rumunia) – 166 km, średnia 22 km/h
5. Zalau – Ludus (Rumunia) – 153 km, średnia 18,2 km/h (dużo wzniesień)
6. Ludus – Avrig ( Rumunia) – 142 km, średnia 18,2 km/h
7. Avrig - Corbeni (Rumunia) – 125 km, średnia 14,9km/h (podjazd 33km na 2050m, nachylenie 7-12%, drugi na szczycie najstarszy w grupie nasz Józef, potem ciężki zjazd 50km.)
8. Corbeni – Aleksandria (Rumunia) – 195km, średnia 23,8km/h, trasa z górki i wiatrem, upał do 40 stopni C.
9. Aleksandria – rowerami do promu /przeprawa Rumunia-Bułgaria/ - dalej rowerami do Wielkie Tyrnowo (Bułgaria) - 130 km, średnia 17,6 km/h, upał: woda w bidonie jak z czajnika.

W ciągu 9 dni jazdy grupa przejechała 1405 km, średnia dzienna 156 km, a suma przewyższeń wyniosła 9606 m.
W następnych dniach zwiedzano Wielkie Tyrnowo, pogoda była różna, ulewy, a potem powrót wielkich upałów.
W związku z tym postanowiono przejechać autokarem na Camping Akti Oneirou. Tam nasz Józef Kliber - choć najstarszy - przejechał dodatkowo 130 km. Tak więc w sumie Józek przejechał 1535 km.
W ciągu prawie calego roku 2017 Józef Kliber przejechał prawie 23.200 km.

tekst Stefan Mehlich (w oparciu o stronę internetową)
foto Józef Kliber

Zobacz cały wpis (zdjęć: 7)

11.11.17VIII Wandrusowski Rajd Niepodległości

Z miejsca zbiórki - żorskiego rynku - uczestnicy rajdu przejechali na ul. Męczenników Oświęcimskich, gdzie mieści się Tablica pamiątkowa hitlerowskiego obozu „POLENLAGER 95”.
Na tablicy widnieje napis:
„Miejsce upamiętnienia obozu hitlerowskiego dla wysiedlonych Polaków Polenlager 95 zlokalizowanego na tym terenie w latach 1942-45. Społeczeństwo miasta Żory 1983.”
Delegacja organizatorów rajdu w składzie Ania, Celina i Stefa złożyła pod tablicą wiązankę kwiatów i zapaliła znicze.

Po chwili refleksji i zadumy na ludzkimi tragicznymi losami rowerzyści dotarli na ul. 11 listopada w Kleszczowie a stamtąd już na metę rajdu usytuowaną na strzelnicy Dębina. Tam wszyscy chętni mogli wziąć udział w otwartych zawodach strzeleckich zorganizowanych przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie, MOSiR i UM Żory.
Wyniki zawodów strzeleckich i zdjęcia na stronie mosir.zory.pl/

W rajdzie udział wzięło 38 osób, oprócz wandrusów i niezrzeszonych kolarzy obecni byli rowerzyści z RAMŻY Czerwionka- Leszczyny, HUZY Gliwice i WIERCIPIĘTY Jastrzębie Zdrój.
Komandorem rajdu po raz ósmy była przodownik turystyki kolarskiej PTTK - Stefania Zając.

tekst Stefan Mehlich
foto Bogusław Gryta

Zobacz cały wpis (zdjęć: 16)

22.10.17VI Klubowy Rajd Pamięci

Podobnie jak w ubiegłym roku rajd pamięci zorganizowały wspólnie: komisja turystyki kolarskiej O/PTTK Rybnik i klub „Wandrus” Żory.

Bardzo zła pogoda, zimno, intensywny deszcz, dokuczliwy wiatr spowodowały, że odwiedziny na grobach naszych zmarłych przyjaciół z rowerowego siodełka w tym roku przedłużyły się w czasie i odbyły się w różnych terminach i w różnych grupach w okresie od dnia 22.10. do dnia 26.10.17r.

Relację z wyjazdu na grób Tadka Margicioka - wieloletniego przewodniczącego rybnickiej komisji kolarskiej zamieścił na swej stronie Janek Hamerla, odsyłam więc do zapoznania się z nią.

Na cmentarzach w Czerwionce i Żorach zapaliliśmy znicze i wspomnieliśmy naszych zmarłych: Irenę Adamaszek, Basię Grzegorzek, Zdzisława Jatczyka, Henryka Mazura, Józefa Pietrasa, Adama Soćko, Henryka Urbanka, Basię Wojtas i Józefa Worynę.

W rajdzie wzięli udział – oprócz organizatorów członków komisji i Wandrusa – również rowerzyści z RAMŻY Czerwionka i WAGABUNDY Katowice.
Wielki hart ducha wykazał Karolek Małek - nasz najmłodszy członek - który towarzyszył swojemu tacie.

tekst Stefan Mehlich
foto Bogusław Gryta, Jan Hamerla, Jola Niewińska

Zobacz cały wpis (zdjęć: 18)

07.10.17XVI Jesienne Grilowanie na Ranczu u Józefa

Miłą niespodzianką była obecność na mecie rajdu czyli na ranczu u Jozefa drugiego Józefa, tego z Palowic; Lubszczyka, który mimo zdrowotnych problemów pojawił się uśmiechnięty z wiązankami kwiatów, które wręczył już teraz grudniowym solenizantkom Joli i Stefie, ponieważ na klubowej wigilijce nie będzie mógł być obecny.
W sumie zebrało się na ranczu 26 osób, w tym 5-ciu z Wiercipięty Jastrzębie; pogoda była tym razem sprzyjająca.


Jak co roku rozegrano trzy konkurencje sprawnościowe:
Mężczyźni:
1. Rzut do kubła byle czym: Roman Wojtas, Jurek Banach, Adam Newiński
2. Rzut oponami: Marian Stokowiec, Józek Adamaszek, Marian Niewiński
3. Rzut do kosza: Staszek Kowalczyk, Roman Wojtas, Józef Adamaszek,

Kobiety: 1. Rzut do kubła byle czym: Jola Niewińska, Stefka Zając, Ania Kostecka
2. Rzut oponami: Ania Kostecka, Celina Szołtysek, Stefka Zając
3. Rzut do kosza: Jola Niewińska, Celina Szołtysek, Ania Kostecka


Wysiłek fizyczny spowodował nasilenie apetytu na grilowe przysmaki przygotowane przez organizatorów i uczestników. A potem były tańce i karaoke- domena niezastąpionego Jurka Banacha.
Honory gospodarza imprezy pełnił tradycyjnie Józek Adamaszek, wspomagany przez Celinę, a ktory także był sponsorem nagród w konkursach.
Nagrody miały charakter spożywczy, a także witaminowy.
W dowod uznania za sprawną organizację wręczono im z inicjatywy Heńka Lubszczyka – seniora jesiennego spotkania dyplomy i kwiaty.
Miła i sympatyczna atmosfera imprezy spowodowała, że jej czas trwania znacznie się wydłużył. Relację z imprezy napisałem na podstawie danych przekazanych przez komandora rajdu Józefa.

tekst Stefan Mehlich
foto Bodzio Gryta

Zobacz cały wpis (zdjęć: 14)