1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Styczeń Luty Marzec

Kroniki Rajdów

14.05.16XII Rajd Rowerowy „Wokół Jeziora Goczałkowickiego”

Rajd zorganizował Klub PTTK „Koło” z Pszczyny i tradycyjnie połączony był z otwarciem sezonu żeglarskiego Jacht Klubu PTTK Pszczyna w ośrodku w Wiśle Wielkiej.
Jak informuje przodownik tk Nela Vogel, która była kierownikiem naszej grupy: Było nas 13 osób, trasa w obydwie strony liczyła 50 km. Pogoda dopisała, chociaż wyjeżdżając z żorskiego rynku obawialiśmy się, że może popadać deszcz. Na mecie w porcie żeglarskim zameldowaliśmy się w samo południe.
Mogliśmy poobserwować regaty żeglarskie w klasie OMEGA o Puchar Śląska. Organizatorzy poczęstowali nas smaczną grochówką, a na koniec wręczyli nam dyplom za udział w "rajdzie” Zainteresowanych odsyłamy do galerii zdjęć z regat żeglarskich.

tekst Stefan Mehlich
foto Józef Adamaszek

Zobacz cały wpis (zdjęć: 21)

13.05.16IV Rajd Rowerowy Szlakiem Piastów Śląskich

Organizatorem rajdu był Oddział PTTK w Raciborzu, Komisja Turystyki Kolarskiej natomiast komandorem Rajdu był Andrzej Mikieko. Trzydniowa impreza turystyczna 13 – 15.05. była b. dobrze przygotowana, trasy rowerowe bocznymi drogami, noclegi w Turawie i Oleśnicy na przyzwoitym poziomie z wyżywieniem. Zwiedziliśmy hitlerowskie obozy w Sławęcicach i Blachowni Śl. W Strzelcach Opolskich rynek i ratusz a w Ozimku (deszcz z piorunami) zwiedziliśmy  najstarszy żelazny most wiszący w Europie kontynentalnej z roku 1827 nad Małą Panwią. Kolejny dzień to przejazd i zwiedzanie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego (Stobrawski Park Krajobrazowy jest najmłodszym parkiem krajobrazowym Opolszczyzny), Bierutów zwiedzanie i obiad. Nocleg w Oleśnicy ale wcześniej spacer wieczorny po ciekawym historycznie mieście, Trzeci dzień to przejazd do Wrocławia i zwiedzanie miasta z przewodnikiem (kolega komandora), oczywiście zwiedzanie z wysokości siodełka rowerowego. Przejechaliśmy 115, 105 i 70 km i o godz. 19.14 ruszamy w drogę powrotna do Raciborza ale tym razem korzystamy z usług PKP. Uczestniczyło 4 dojrzałych mężczyzn oraz 4 silnych, młodych chłopców. Rajd będę mile wspominał, dziękuję Andrzeju.

tekst i foto R. Skonieczny

Zobacz cały wpis (zdjęć: 25)

01.05.16WYCIECZKA KLUBOWA „NA KONEC SVETA”

Nim wycieczka ruszyła z żorskiego rynku, trzeba było naprawić rower Ani. W roli mechanika wystąpił udanie Jacek. Na zbiórce zgłosiła się silna grupa rowerzystów z komisji kolarskiej O/PTTK w Mikołowie, która przejechała całą trasę z prowadzącym tradycyjnie wycieczkę Józefem Adamaszkiem.
Przez Krzyżowice, Bzie, Pielgrzymowice, Zebrzydowice, Karwinę (Rynek) dopedałowano do Pierstnej i koliby „Na koncu sveta”
W sumie doliczono się 28 uczestników, większość dojechała do celu własnymi trasami; z Rybnika, Czerwionki i spod granicy w Marklowicach, skąd przyjechała pięciosobowa rodzina Danuty i Rafała z 12-letnim Kubą, 7-letnią Iwonką i najmłodszą pociechą, która dzielnie towarzyszyła tatusiowi w rowerowym foteliku, wydając polecenia co do kierunku jazdy niczym GPS. Najbardziej ich obecność ucieszyła Józefa, szefa wycieczki- ojca, teścia i dziadka jednocześnie.
Łącznie trasa wycieczki z Żor i z powrotem liczyła około 65 km. Więcej można obejrzeć na załączonych zdjęciach.

tekst Stefan Mehlich
foto Józef Adamaszek oraz Bogusław Gryta

Zobacz cały wpis (zdjęć: 27)

29.04.16SPOTKAJMY SIĘ NAD ZALEWEM

Organizatorem 51 Wiosennego Rajdu Kolarskiego PTTK „TRÓJPRZYMIERZE” Warszawa – Kielce – Lublin był Oddział Stołeczny PTTK im. Al. Janowskiego Warszawski Klub Kolarzy „WEKTOR”. Uczestniczyło tylko dwóch Wandrusów Renia i Rysiek, chociaż wśród organizatorów była kwatermistrz i przewodniczka na trasach (grupa maryjna) nasza była członkini Maria S.
29.04. dojazd na bazę, która była w bursie Zespołu Szkół w Dębe nad zaporą. Następnego dnia wyjazd i zwiedzanie Pułtuska oraz na trasie ciekawych miejsc krajoznawczych. Kolejny dzień to zwiedzanie z przewodnikiem (3 godz.) Twierdzy Modlin i Muzeum Wojskowego w Modlinie. Ostatni dzień wycieczki wyjazd do Serocka. Na bazie były 2 ogniska i dwie dyskoteki po obiadokolacji. Imprezę zaliczam do udanych tak jak i pogodę. Podczas dojazdu i powrotu z rajdu samochodem zwiedziłem 7 miejsc związanych z żołnierzami wyklętymi.

tekst i foto R. Skonieczny

Zobacz cały wpis (zdjęć: 15)

22.04.16Rajd „Wiosna na rowerze- do byczyńskiego grodu”

Organizatorem imprezy był Oddział PTTK w Raciborzu a uczestniczyło w nim trzech Wandrusów: Daniela, Bogdan i Rysiek. W piątek dojazd do grodu trasą: Przywory – Tarnów Op. – Turawa – Bierdzany – Bogacice – Unieszów - Biskupice Gród (około 85km). W sobotę przejazd do Byczyny i zwiedzania średniowiecznego miasta (zabudowa podobna do Żor) mury obronne, kościół, pola bitew itp. Wieczorem w grodzie konkursy: strzelanie z łuku, rzut toporem, następnie kąpiel w bani (średniowieczne dżakuzi). Niedziela śniadanie i powrót do domów. Impreza ciekawa edukacyjnie, posiłki w grodzie załatwione przez organizatora i pogoda nie najgorsza.

tekst i foto R. Skonieczny

Zobacz cały wpis (zdjęć: 15)