1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Styczeń Luty Marzec

Kroniki Rajdów

27.09.15Światowy Dzień Turystyki

Światowy Dzień Turystyki (ang.World Tourism Day, WTD) święto turystyki obchodzone corocznie 27 września, ustanowione przez wyspecjalizowaną organizację ONZ(UNWTO), członkiem której jest Polska od 1975 roku. W 1979 decyzją UNWTO uchwalono Światowy Dzień Turystyki. Święto zostało ustanowione w 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki działającej z ramienia ONZ. Obchody mają kształtować społeczną świadomość dotyczącą znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie, zarówno w aspekcie kulturowym, politycznym i gospodarczym.
Co roku organizatorom towarzyszy inne hasło przewodnie, na przykład: „Turystyka wzbogaca” (2006) czy też „Turystyka odpowiedzią na wyzwanie zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia” (2008). Z kolei od 1998 roku inne państwo zobowiązuje się do przewodniczenia obchodom. Właściwie każdemu rządowi zależy na turystycznej atrakcyjności i przyciąganiu gości z całego świata. W przypadku niektórych krajów biznes turystyczny jest bardzo istotnym źródłem wpływów do budżetu – tak jest na przykład w Grecji, Hiszpanii czy Włoszech. Jak się okazuje, to właśnie Europa stanowi światową mekkę turystyki – w 2011 roku przywitała pół miliarda podróżnych. Najczęściej odwiedzanymi państwami w skali globalnej są zaś Francja, Stany Zjednoczone i Chiny.
Liczba turystów stale rośnie, głównie ze względu na nieustannie zwiększające się możliwości swobodnego (i niedrogiego) przemieszczania. Dawniej, zwłaszcza w XVII i XVIII wieku popularny był w Europie tzw. Grand Tour, czyli podróż, w którą wyruszali arystokraci i intelektualiści w celu nabrania dobrych manier, obycia w świecie sztuki i kultury oraz wyrobienia gustu artystycznego. Grand Tour odbyli między innymi Monteskiusz, Lord Byron, Wolfgang Amadeusz Mozart czy Stanisław August Poniatowski. Za współczesny odpowiednik Grand Tour uważa się dziś niekiedy tzw. „gap year”, czyli rok przerwy (zwykle) po szkole średniej, który poświęca się na zwiedzenie świata (zwykle przed rozpoczęciem studiów).


Członkowie naszego klubu czynnie obchodzili Światowy Dzień Turystyki, poprzez udział w cyklicznej imprezie „Zakończenie Sezonu Kolarskiego Wandrusa”. W dniu 27.09. 2015r w drodze powrotnej z bazy w Bocheńcu zwiedzali: Małagoszcz, Muzeum Wsi Kieleckiej, zamek w Sobkowie i Mokrsku Górnym oraz w Jędrzejowie Muzeum im. Przypkowskich i Archiopactwo Ojców Cystersów.


Z okazji „Światowego Dnia Turystyki” Wszystkim członkom „Klubu Turystyki Kolarskiej PTTK Wandrus w Żorach” oraz sympatykom klubu i Wszystkim turystom z kraju jak i z całego świata składamy życzenia wszelkiej pomyślności.

R. Skonieczny oraz Zarząd Klubu „Wandrus”

26.09.15Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna

Klub „Wandrus” (według mojej wiedzy) po raz pierwszy uczestniczył w „Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej” na szlakach turystycznych ziemi chęcińskiej gdyż tam mieliśmy zaplanowaną imprezę. Mimo niesprzyjającej aury na trasę wyruszyło 31 cyklistów z bazy w Bocheńcu. Zwiedziliśmy miasteczko Chęciny z zamkiem oraz w Tokarni Muzeum Wsi Kieleckiej.


Za uczestnictwo w „Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej” od Zarządu Głównego PTTK otrzymaliśmy mnóstwo publikacji związanych z turystyką i to nie tylko rowerową. Był też jeden plecak, dwie kamizelki odblaskowe dla młodzieży oraz książeczki PTTK, plakaty i dla wszystkich uczestników znaczki i certyfikaty uczestnictwa. Część gadżetów została wręczona najmłodszym uczestnikom a pozostałe były do wyboru wśród pozostałych turystów. Miłym akcentem też było przyjęcie w szeregi „Wandrusa” całej rodziny (cztery osoby).
Więcej informacji o sztafecie tutaj.

tekst i foto R. Skonieczny

Zobacz cały wpis (zdjęć: 13)

30.08.15XXII Rajdu Rowerowe Pożegnanie Wakacji

W ostatnią niedzielę sierpnia to jest trzydziestego dnia tegoż miesiąca Gliwicki klub Huzy już po raz dwudziesty drugi zorganizował Rajd Rowerowy Pożegnanie Wakacji z metą w miejscowości Pilchowice.
Z żorskiego rynku na trasę rajdu wyruszyła grupa śmiałków by stawić czoło nie samej trasie lecz temperaturze która przekraczała trzydzieści stopni w cieniu. Można było powiedzieć że jakie lato takie i jego pożegnanie: suche i gorące.
Po dotarciu na metę i zgłoszeniu swojego uczestnictwa żorscy kolarze próbowali sił w konkursach zorganizowanych na mecie rajdu, z różnym skutkiem trzeba dodać.


Po takich wariacjach na dwóch kółkach spalone zostało wiele kalorii i odezwał się w nas głód to też odwiedziliśmy pobliska restauracje by dobrze zjeść i odpocząć przed drogą powrotną.
W drodze powrotnej do Żor odwiedziliśmy jeszcze pilchowickie bunkry. Była to nie lada atrakcja wejść tam do środka i poczuć klimat wojenny. Tym bardziej że koniec lata może się kojarzyć z wybuchem II Wojny Światowej. Taki to aspekt historyczny nam się trafił całkiem niespodziewanie w drodze powrotnej. W dalszą trasę już wyruszyliśmy w kierunku domu a trasa ta biegła nie znanymi nam dotąd leśnymi ścieżkami.
Na koniec taka refleksja: Choć żegnamy wakacje nie kończy się lato. Choć koniec letniej jazdy to zaczyna się początek jesiennego rowerowania.

tekst i foto Krzysztof Orłowski

Zobacz cały wpis (zdjęć: 6)

29.08.15Znad Wigier do Wilna

Mogę powiedzieć, że rok 2015 był moim rekordowym, gdyż zwiedziłem z siodełka rowerowego kolejne 3 kraje (Portugalia, Ukraina i Litwa) a w sumie jeździłem rowerem już po 17 państwach.
Tym razem wybrałem Litwę, ale przed dołączeniem do grupy turystów z którymi jeździłem przez tydzień zwiedzałem cerkwie na południowym – wschodzie naszego kraju, które zostały wpisane na listę UNESCO, Brunary Wyżne, Kwiatoń, Owczary, Radruż, Chotyniec, Turzańsk oraz meczet i mizar w Kruszynianach. Ja dołączyłem do grupy turystycznej w Augustowie 23.08. pozostali wyruszyli z Warszawy. W pierwsze dni jeździliśmy po terenach Suwalszczyzny, zwiedziliśmy Wigierski Park Narodowy z muzeum Wigier i klasztor Kamedułów położony na wcinającym się daleko w wody jeziora półwyspie. Następnie Suwalski Park Krajobrazowy z jez. Hańcza oraz rezerwat Głazowisko Bachanowo, Dolinę Czarnej Hańczy ścieżka dydaktyczna itp. Zakwaterowani byliśmy Gawrych – Ruda nad Wigrami.


Kolejne dni to już wycieczki rowerowe po Litwie i zwiedzanie „z buta” Druskienniki, Troki i Wilno. Druskienniki to uzdrowisko natomiast Troki to zamek na wyspie na jeziorze Galwe z XIV – XV wieku gdzie gościnnie przebywał król Jagiełło. Wilno stolica Litwy ze słynną „Kaplicą Ostrobramską” i wieloma kościołami. Tu mieszkał A. Mickiewicz, który napisał w pierwszym wersie „Pana Tadeusza” „Litwo ojczyzno moja...” Mieszkał tu też Słowacki, a na cmentarzu Rossa jest grób matki Piłsudskiego z sercem syna. Wilno przypadło mi bardziej do serca niż zwiedzany miesiąc temu Lwów. Jednego wieczoru byliśmy na kolacji w restauracji „Gabi” gdzie piłem piwo żywe produkcji własnej tej restauracji o nazwie też Gabi, jedno z najlepszych jakie w życiu piłem (bez sentymentu do nazwy Gabi). Mimo wysokiej ceny 2,5 euro za piwo wypiłem 3 i do tego rosół z kołdunami i bliny z łososiem, pycha. Jadłem też chłodnik litewski zupa na zimno z buraków, kibiny rodzaj dużych pierogów i cepeliny. Natomiast przywiozłem do domu kindziuk bardzo sucha kwaskowata pieprzna wędlina w pęcherzu.


Po powrocie do kraju była jeszcze jedna wycieczka rowerowa do Sejn i Krasnogrudy aby zwiedzić dwór Czesława Miłosza.
Ja ponownie odłączyłem się od wspaniałej grupy turystycznej w Augustowie (tu miałem auto) i jadąc na południe zwiedziłem jeszcze kilka obiektów do kanonu, Kruszyniany, Kodeń, Romanów z muzeum Józefa I. Kraszewskiego, Jabłeczna, Włodawa, Sobibór itd.

tekst i foto R. Skonieczny

Zobacz cały wpis (zdjęć: 72)

16.08.1564 Centralny Zlot Turystów Kolarzy

W dniach od 8 do 15 sierpnia już 64 raz został zorganizowany Centralny Zlot Turystów Kolarzy, a miejscowością którą turyści przemierzali na swoich jednośladach była tym razem Pszczyna i jej okolice. Dniem, w którym turyści docierali na zlot w celu rejestracji i zakwaterowania była sobota 8 sierpnia by w niedzielne upalne przedpołudnie spotkać się na pięknym pszczyńskim rynku celem otwarcia już 64. Zlotu Turystów Kolarzy.
Po uroczystym otwarciu i powitaniu zostaliśmy poczęstowani pysznym śląskim żurkiem a niedzielne popołudnie można było spędzić na zwiedzaniu miasta lub wsiąść na swoje "dwa kółka" i wyruszyć w pierwszą trasę rowerową na Porębę.
Kolejne dni zlotu to już głównie wycieczki rowerowe po ziemi pszczyńskiej a dla bardziej wytrwałych kolarzy miejscowości nieco bardziej oddalone od miejsca zakwaterowania, między innymi to miasta: Oświęcim, Tychy, Strumień, Jaworze, Jasienica, Katowice, Kobiór, Kęty, Wisła, Ustroń. Na trasy turyści wyjeżdżali indywidualnie lub w zorganizowanych grupach prowadzonych przez przodowników z pod pszczyńskiego hotelu PTTK.


Pszczyna to bardzo atrakcyjne turystycznie miasto w którym znajduje się dużo zabytków a walory przyrodnicze pozwalają na uprawianie turystyki rowerowej. Z ważniejszych miejsc które trzeba zobaczyć będąc tutaj to Muzeum Zamkowe wraz z Parkiem, Starówka, Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej, Pokazowa zagroda Żubrów, Muzeum Prasy Śląskiej i Muzeum Militarne. To w samym centrum miasta, poza miastem oczywiście należy wymienić kościoły drewniane, jeziora Goczałkowickie i Łąka oraz rezerwaty przyrody Żubrowisko w Jankowicach i Babczyna Dolina w Kobiórze. W niedalekich Goczałkowicach warto odwiedzić uzdrowisko oraz Ogrody Kapiasa w których można odpocząć będąc na wycieczce rowerowej.


Turyści kolarze odwiedzili też i te dalsze miejscowości jak Oświęcim w którym można zwiedzić dawne obozy zagłady. A w Tychach można było pojechać nad piękny zalew Paprocany nad którym znajduje się piękny zameczek leśny w Promnicach.
To tylko część miejsc wymienionych które turyści z naszego klubu odwiedzili mimo bardzo dopisującej pogody. Bardzo dopisująca gdyż temperatura w cieniu nie spadała poniżej trzydziestej kreski.
Tyle o trasach i zwiedzaniu, trzeba też wspomnieć o wieczornych integracyjnych, spotkaniach w różnych częściach Pszczyny oraz ogniskach organizowanych w Ośrodku Sportów Wodnych w Łące.
Tyle wspomnień z tegorocznego zlotu. Czekamy już na kolejny.

tekst Krzysztof Orłowski
foto Uczestnicy Zlotu

Zobacz cały wpis (zdjęć: 41)