1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Październik Listopad Grudzień

Kroniki Rajdów

01.04.17XXI Rajd Pieszo – Kolarski RAMŻÓW

Z Rynku w Żorach wyjechała na trasę wycieczki dojazdowej do mety położonej przy barze BOROWIK w Szczejkowicach – Nowej Wsi grupa 12 rowerzystów prowadzona przez przodownika turystyki kolarskiej PTTK Andrzeja Bernata.
Pogoda dopisała, było słonecznie i wiosennie, nic więc dziwnego że do mety dojeżdżało co raz więcej osób z różnych miejscowości, klubów i kół, również z naszego, którzy wybrali inne trasy dojazdowe..
Gościnni jak zawsze organizatorzy rajdu z koła PTTK RAMŻA i MOSIR-u Czerwionka- Leszczyny przygotowali wiele atrakcji: przeprowadzono 3 konkurencje sprawnościowe – rzut oponą, koło fortuny i toczenie bulli, każdy uczestnik otrzymał pamiątkową naklejkę i odcisk okolicznościowej pieczątki, dla chętnych były słodycze, mapy, przewodniki, foldery i inne materiały promujące nasz region. Było też 10 cennych nagród, które trafiły do szczęśliwców. A wszystko to – warto dodać – bez wpisowego.


W każdej konkurencji wyróżniono po 6 osób, Stefa Zając odebrała nagrodę za 2 m. w rzucie oponą. Wśród szczęśliwców, do których trafiły cenne nagrody znaleźli się Jurek Banach i Tomek Małek. A puchar dla najliczniejszej drużyny rajdowej spoza terenu gminy Czerwionka – Leszczyny przypadł w udziale drużynie WANDRUSA liczącej 43 osoby. Powtórzyliśmy tym samym sukcesy z lat 2010-2012 i 2015-2016.. Puchar odebrał prezes naszego klubu Roman Wojtas w towarzystwie swych przemiłych i uradowanych wnuczek Zuzi i Zosi. Osobą odpowiedzialną z ramienia WANDRUSA za nasz udział w tym rajdzie był Andrzej Bernat- podobnie jak w latach minionych; jak widać ma szczęśliwą rękę.
W sumie w rajdzie wzięło udział 173 uczestników.
Dziękujemy organizatorom rajdu z jego komandorem Grzegorzem Mucke i kierownikiem mety Andrzejem Szewczykiem za fajną i ciekawą imprezę, za możliwość spędzenia wolnego czasu w sposób aktywny i atrakcyjny.

tekst Stefan Mehlich
foto Andrzej Bernat (fotki z datą) oraz Bogusław Gryta

Zobacz cały wpis (zdjęć: 17)

26.03.17Mistrzostwa Klubu WANDRUS w strzelaniu z broni pneumatycznej

Nazajutrz po 27. Rajdzie Topienia Marzanny na Gichcie członkowie WANDRUSA spotkali się ponownie w Parku Piaskownia by sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu z broni pneumatycznej.
Dojazd na miejsce zawodów rowerami stanowił dobrą rozgrzewkę.

W zawodach udział wzięło udział 17 osób; 8 kobiet i 9 mężczyzn.
A oto wyniki:

KOBIETY
1.Katarzyna Niewińska 32 pkt
2 Maria Wiśniewska 24 pkt
3.Jola Niewińska 15 pkt

MĘŻCZYŹNI
1 Jerzy Banach 37 pkt.
2.Bogusław Gryta 36 pkt
3.Marian Stokowiec 25 pkt

Nagrody w postaci POWER BANK otrzymali:
Katarzyna Niewińska i Bogusław Gryta; zamiast Jurka Banacha, który te nagrody ufundował.

tekst Stefan Mehlich
foto Bogusław Gryta

Zobacz cały wpis (zdjęć: 12)

25.03.1727. TOPIENIE MARZANNY NA GICHCIE W ŻORACH

Pogoda dopisała; trochę chłodno, ale słonecznie, spragnieni rowerów po zimowej przerwie ich miłośnicy wzięli liczny udział w sobotę 25 marca 2017 roku w kolejnym już 27. Topieniu Marzanny na Gichcie w Żorach.
Na Rynku w Żorach o godz. 10:00 zebrało się kilkudziesięciu rowerzystów, którzy w kilku grupach prowadzeni przez przodowników turystyki kolarskiej PTTK żorskiego Klubu WANDRUS: Krzyśka Orłowskiego, Mariana Stokowca, Ryśka Skoniecznego pojechali trasą prowadzącą do mety rajdu zlokalizowanej w Parku Piaskownia w dzielnicy Kleszczówka. Duża grupa dzieci i młodzieży- zuchów i harcerzy- natomiast wyjechała z rynku pod nadzorem swoich opiekunów.
Biuro rajdu prowadziły sympatyczne wandruski: Gabi Stokowiec, Kasia Niewińska, Ania Widera-Zemczak i Celina Szołtysek, które zarejestrowały na listach 290 uczestników.
Obecni byli rowerowi turyści z Bierunia, Bytomia, Cieszyna, Czerwionki-Leszczyn, Gliwic, Jastrzębia-Zdroju, Katowic, Knurowa, Mikołowa, Pyskowic, Radlina, Rudy Śl., Skoczowa, Rybnika, Tych i Żor.


Na mecie czekały różne atrakcje, były konkursy sprawnościowe, każdy uczestnik otrzymał pamiątkową naklejkę i odcisk okolicznościowej pieczątki. Nad regeneracją sił fizycznych czuwały Ania Kostecka i Stefa Zając zaopatrując spragnionych w kawę i herbatę zaś głodnych w kiełbasę na grilla z dodatkami.
W konkursie na najpiękniejszą marzannę udział wzięło 14 marzann, a na podium znalazły się decyzją komisji konkursowej w składzie Roman Wojtas, Ryszard Skonieczny i Stefania Zając:
1. Kuba Deja - Koło PTTK RAMŻA Czerwionka - Leszczyny
2. Ryszard Wojtal - WAGABUNDA Katowice
3. Artur Niewiński - WANDRUS Żory
Zwycięzcy otrzymali puchary..
W miłej atmosferze marzanny wraz z ich wykonawcami prowadzeni przez wice- prezesa WANDRUSA Ryszarda Skoniecznego dotarły na miejsce, gdzie uległy spaleniu.


W strzelaniu z broni pneumatycznej, który prowadził zespół w składzie Józef Adamaszek, Bogusław Gryta i Maria Wiśniewska zwyciężyli:
KOBIETY (startowało 14 pań)
1. Katarzyńska Hetmańska - Ruda Śl.
2. Beata Wojtal - WAGABUNDA Katowice 3. Danuta Wnuk - Żory

MĘŻCZYŹNI (konkurowało 52 panów)
1. Czesław Zybura - WANDRUS Żory
2. Andrzej Szewczyk - RAMŻA Czerwionka -Leszczyny 3. Andrzej Chełmiński -WIERCIPIĘTA Jastrzębie – Zdrój

W konkursie rzutu lotkami zwyciężyli:
DZIECI STARSZE (rywalizowało 19 dzieci)
1. Kuba Stalmach - Żory
2. Helena Oleksińska - Rybnik
3. Aleksandra Dominiak -Żory

DZIECI MŁODSZE ( startowało 15 dzieci)
1. Mateusz Dominiak - Żory
2. Adam Lukosek - CATENA Bytom
3. Wojtek Nowacki - Żory
Te konkursy przeprowadzili Jola Niewińska i Adam Niewiński.

W konkursie sprawnościowym rowerowy tor przeszkód, w którym czasy mierzyli i błędy liczyli Mirosław i Lidia Machulcowie na podium znaleźli się: (konkurentów było 20)
1. Krzysztof Banasz - TTA Bieruń (powtórzył wygraną z r.2015)
2. Krzysztof Orłowski - WANDRUS Żory
3. Bartosz Rożek - Żory
Wszyscy wyżej wymienieni zwycięzcy konkurencji sprawnościowych otrzymali medale.


Puchar dla najliczniejszej drużyny otrzymała Gromada Zuchów Wesołe Ludki z Żor – 41 osób.
Licznie reprezentowane były też: Koło PTTK RAMŻA Czerwionka- Leszczyny /26 osób/, TKK PTTK HUZY Gliwice /19 osob/,Drużyna Harcerzy ZHP Żory/17 osób/, PTTK WAGABUNDA Katowice /16 osób/.
Komandorem rajdu był tradycyjnie Jerzy Banach, jego zastępcą Roman Wojtas, nazwiska osób wspierającej grupy organizacyjnej zostały wymienione wcześniej. Bogusław Garbarek pomagał zaś jako gospodarz obiektu z ramienia Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych – administratora terenu parku.

Współorganizatorem rajdu był ZARZĄD DZIELNICY Kleszczówka, który jednocześnie dofinansował jego organizację, a na mecie zapewnił nagłośnienie imprezy i oprawę muzyczną, które wykonali Krzysztof Jaworski i Błażej Kowalczyk.
ZARZĄD DZIELNICY Kleszczówka na imprezie reprezentowany był przez przewodniczącą Sylwię Parandowską i przewodniczącą Rady Dzielnicy Annę Nowacką- jednocześnie radną Rady Miasta Żory, która w rajdzie uczestniczyła aktywnie wspólnie z rodziną.

Klub Turystyki Kolarskiej PTTK WANDRUS serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej imprezy.

tekst Stefan Mehlich
foto Bogusław Gryta
Ryszard Skonieczny (fotki z datą i godziną)

Zobacz cały wpis (zdjęć: 50)

11.03.17Rajd Wilczy

W sobotę 11.03.2017 w Żorach odbyła się trzecia edycja rajdu na orientację upamiętniającego żołnierzy wyklętych, zwanego Rajdem Wilczym. W tym roku oprócz typowych dla ubiegłorocznych tras wielodyscyplinarnych AR PROFI i AR OPEN obejmujących bieg, jazdę na rowerze, łyżwo-rolki, kajaki i zadania specjalne wytyczono punkty do wymagające prostszych aktywności ruchowych. Tak więc można było wybrać sobie trasę rodzinną, bieg albo rower. Te trzy ostatnie proste dyscypliny sprawiły, że impreza okazała się impreza masową. Do startu zapisało się 35 rodzin, 16 biegaczy i 41 rowerzystów, wśród których nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego klubu. Rodzinnie wystąpili Państwo Małkowie ze swoją pociechą a na rowerach Państwo Piekoszowscy z Mirkiem Machulcem. Rodziny miały do pokonania około 5 km trasy z zadaniami specjalnymi, kolarze mieli do znalezienia dziesięć punktów schowanych w ostępach lasów pszczyńskich.


Nie było łatwo, dlatego trasę rowerową pokonywaliśmy nie indywidualnie jak zakładała klasyfikacja ale drużynowo. Do drużyny Wandrusów przygarnęliśmy jeszcze dwóch kolegów reprezentujących Tenneco Gliwice i tak zespół wespół przy słonecznej pogodzie zaczął zabawę w poszukiwanie punktów kontrolnych. Mapy nie były zbyt szczegółowe więc nie zawsze trafialiśmy tam gdzie chcielibyśmy. Jeden raz to nawet udało się nam wyjechać poza obszar objęty mapą. Stąd nasze liczniki na mecie wskazywały znacznie więcej niż te zakładane 40 kilometrów. Nie było łatwo o czym może świadczyć fakt, że tylko połowa zawodników zdołała znaleźć wymagane 5 punktów z dziesięciu i zmieścić się w wyznaczonym czasie 5 godzin, by zostać sklasyfikowanymi. Nasza drużyna przybyła na czas mając na koncie zdobytych 7 punktów. Stefan z Mirkiem odbili w końcówce od drużyny, by zaliczyć sobie jeszcze jeden dodatkowy punkt w Suszcu.


Trzeba tu przyznać, że organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Naprawdę impreza została wzorowo zorganizowana. Obsługa biura, oprawa dźwiękowa, warunki socjalne, wyznaczenie i obsługa punktów kontrolnych zasługują na pochwałę. Nie obyło się też bez przedstawienia zwycięzców w poszczególnych kategoriach i wręczenia im nagród za uzyskane wyniki. Nasza drużyna była dumna, że na najwyższym podium stanęła Mirka Piekoszowska. Trasa była tak trudna, że pozostałe cztery panie nie wytrzymały konkurencji i nie zaliczayły odpowiedniej ilości punktów w wyznaczonym czasie. Tak więc odnieśliśmy sukces. Złoto w damskiej kategorii rowery przypadło Wandrusce z Żor – gdyby się ktoś pytał.

tekst i foto Stefan Piekoszowski

Zobacz cały wpis (zdjęć: 12)

01.01.17Noworoczny Spacer Rowerowy

To już 23-ci raz spotkaliśmy się na żorskim rynku o godz.12.00, by powitać na rowerach Nowy 2017 Rok.
Rynek świątecznie przystrojony jak w poprzednich latach, ale tym razem z dodatkowymi elementami: piękną karuzełą nazwaną Żorzanką i licznymi kramami odbywającego się Jarmarku Świątecznego.
Trasa noworocznego spaceru rowerowego prowadziła do Szczejkowic, gdzie uczestnicy rajdu zatrzymali się w przyjaznej dla rowerzystów Karczmie „BOROWIK”.
Były życzenia noworoczne, toast szampanem, słodka konsumpcja i rowerzystów rozmowy o tym co było i co przyniesie nadchodzący rok. W rajdzie wzięło udział 41 osób, co potwierdza lista uczestników przekazana przez Jurka Banacha.
Oprócz żorzan byli turyści z Bytomia, Czerwionki- Leszczyn, Jastrzębia, Rybnika i Toszka.
Wśród uczestników spaceru zauważyć można było również najmłodszych – Anię i Michała Machulców z rodzicami, Zuzię – z dziadkiem Romanem Wojtasem i Szymona – z dziadkiem Andrzejem Bernatem.

tekst Stefan Mehlich (w oparciu o info uczestników)
foto Andrzej Bernat (fotki z datą) oraz Bogusław Gryta

Zobacz cały wpis (zdjęć: 34)