1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Grudzień Styczeń Luty

Kroniki Rajdów

24.11.16Migawki z rowerowych tras - część 1

W dniach 04.06. - 11.06.2016 dwu członków naszego klubu Bogusław Gryta i Zdzisław Tlołka przejechali trasę Szczecin Dąbie – Międzyzdroje – Świnoujście – wyspa Usedom- Świnoujście – Międzyzdroje - Kołobrzeg – Ustka- Wejherowo pokonując dystans przeszło 600 km.
Ich podstawowym celem było zwiedzenie latarń morskich polskiego wybrzeża, co zaowocowało zdobyciem dwu odznak krajoznawczych „Miłośnik Latarń Morskich BLIZA”.
Bogusław Gryta zdobył odznakę w stopniu brązowym, a ZdzisławTlołka w stopniu srebrnym.

tekst Stefan Mehlich (w oparciu o info B.Gryty)
foto Bogusław Gryta

Zobacz cały wpis (zdjęć: 10)

11.11.16VII Wandrusowski Rajd Niepodległości

Było chłodno, ale prognozy pogody nie zapowiadały opadów, a nawet liczyły się z możliwością słonecznych chwil, co też się stało. Z żorskiego rynku rowerzyści przejechali na ul.Szeptyckiego nr.9, gdzie mieści się Tablica upamiętniająca pobyt w Żorach Józefa Piłsudskiego, pod którą zapalono znicz. Następnie złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicz przy Pomniku poświęconym żorskim policjantom i oficerom rezerwy Wojska Polskiego, zamordowanym przez sowieckie NKWD w roku 1940.(ul. Wodzisławska, obok Policji).


Po odwiedzeniu tych dwu żorskich miejsc pamięci narodowej i kilku chwilach refleksji i zadumy uczestnicy rajdu dotarli m.in. ul. 11 Listopada na Kleszczowie i pokonując przeszkody w postaci zwalonych drzew na metę, która jak co roku zlokalizowana była na strzelnicy Dębina. Tam wszyscy chętni mogli wziąć udział w otwartych zawodach strzeleckich zorganizowanych przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie, MOSiR i UM Żory. Na ognisku w szałasie można było upiec własne kiełbaski.
W rajdzie udział wzięły 54 osoby, oprócz wandrusów obecni byli rowerzyści RAMŻY Czerwionka- Leszczyny, HUZY Gliwice, SOKOŁA Radlin, IKRY Rybnik, WIERCIPIĘTY Jastrzębie Zdrój.
Komandorem rajdu tradycyjnie była przodownik turystyki kolarskiej PTTK - Stefania Zając.

tekst Stefan Mehlich
foto Bogusław Gryta (1-17) oraz Jan Hamerla (18-31)

Zobacz cały wpis (zdjęć: 31)

05.11.16Gala Jubileuszu 50-lat TKK "Ondraszek" Cieszyn

Tak, tak to już 50 lat jak się spotykamy z Ondraszkami na turystycznych szlakach, rajdach czy zlotach. W dniu 6.11.1966 r. został założony Turystyczny Klub Kolarski PTTK „Ondraszek”. Przewodniczącym został Władysław Sosna - „Szeryf”. W 1979r. obowiązki prezesa Klubu przejął Andrzej Słota - „Jędruś”, od 2006 roku jest nim Zbigniew Pawlik - „Rechtór”.
Nasz klub też był zaproszony na „Galę Jubileuszową”, a reprezentował nas kol. Ryszard Skonieczny. Uczestnicy spotkania zwiedzili w Muzeum Śląska Cieszyńskiego „Piwnicę” z wystawą jubileuszową, a następnie przeszli do Domu Narodowego na cieszyńskim rynku. Tu była wystawa fotograficzna „Jubileusz Ondraszka w obiektywie”, a następnie część oficjalna i artystyczna. Przybyło dużo zaproszonych gości, z zagranicy też byli Czesi. Wręczono odznaczenia, wyróżnienia, statuetki itp. a na koniec był wspaniały tort, który jako pierwszy zaczął kroić sam burmistrz miasta, a pierwszy kawałek dostał obecny prezes klubu.

tekst R. Skonieczny
foto R. Skonieczny i www.nowy.ondrcies.webd.pl

Zobacz cały wpis (zdjęć: 25)

30.10.16V Rajd Rowerowy im. K. Fidyka i Zakończenie Sezonu Rowerowego KTK „GRONIE” Tychy

Meta rajdu zlokalizowana była w Kobiórze przy restauracji „Sikorka”. Dotarła na nią nasza skromna 2.osobowa ekipa. Uczestnicy rajdu odwiedzili grób Kazimierza Fidyka – wieloletniego Prezesa Klubu GRONIE; złożono kwiaty i zapalono znicze. Pogoda dopisała.
W drodze powrotnej naszym towarzyszyła dwójka rowerzystów z IKRY Rybnik.

tekst Stefan Mehlich
foto Bogusław Gryta

Zobacz cały wpis (zdjęć: 10)

23.10.16V Klubowy Rajd Pamięci

W tym roku rajd – podobnie jak w zeszłym - miał poszerzoną formułę i zorganizowany był wspólnie z aktywną Komisją Turystyki Kolarskiej Oddziału PTTK w Rybniku, której przewodniczy Jola Niewińska.
Miejsca zbiórek były dwa; na rybnickim Rynku zebrała się grupa rowerzystów godzinę wcześniej, bo o 09:00 niż na Rynku żorskim po to, by zainteresowanym umożliwić wzięcie udziału w kolarskim spotkaniu organizowanym przez koleżanki i kolegów z IKRY Rybnik.
Grupa rybnicka z prowadzącym Boganem Paszkiem udała się do Niedobczyc na cmentarz przy ul. Cienistej gdzie zapaliła znicze na grobie Tadeusza Margicioka – wieloletniego przewodniczącego rybnickiej komisji kolarskiej.
Grupa żorska odwiedziła groby na cmentarzach w Żorach: parafialnym przy ul. Smutnej, komunalnym przy ul. Rybnickiej i parafialnym w Roju oraz w Czerwionce.
W sumie na pięciu cmentarzach – podobnie jak w ubiegłym roku - zapaliliśmy znicze i wspomnieliśmy dziesięciu naszych zmarłych przyjaciół z rowerowego siodełka.
W sumie w rajdzie wzięły udział 24 osoby, w tym najmłodszy członek naszego klubu pięcioletni Karolek, który towarzyszył swemu tacie Tomaszowi Małkowi.

tekst Stefan Mehlich
foto Bogusław Gryta, Jan Hamerla, Ryszard Skonieczny

Zobacz cały wpis (zdjęć: 27)