1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Luty Marzec Kwiecień

Kroniki Rajdów

24.11.16Migawki z rowerowych tras – część 2

Józef Kliber zasilił nasze szeregi w tym roku, choć już wcześniej towarzyszył nam w rowerowych wyjazdach. Józef znany jest z tego, że lubi jeździć na dalekich trasach, preferuje też samotne pokonywanie odległości. Przykładem takiego stylu jazdy może być jego samotna wycieczka na trasie Żory-Gdynia-Żory, w trakcie której pokonał on dystans 1258 km, co zajęło mu 55 godz. jazdy i dało średnią 22,88 km/godz. Odcinek Kalisz – Gniew liczący 300 km przejechał w czasie 14 godzin.

W dniach 27.05.- 09.06.16 Józef Kliber uczestniczył w Pielgrzymce Rowerowej Cyprzanów – Rzym organizowanej przez Stowarzyszenie Rowerowy Cyprzanów. Wzięło w niej udział ośmiu rowerzystów + 1 kierowca busa wiozącego bagaże.( Józef był najstarszy w grupie-rocznik 1952)


Trasa dojazdu do Rzymu liczyła 1555 km i podzielona była na 11 etapów : Cyprzanów – Pasohlavky (Czechy)- Sankt Polten (Austria) – Mariazell- Fisching- Faak Am See-Jesolo (Włochy) – Chioggia – Rimini- Gubbio /Asyż)- Spoleto /Marmora - Rzym. W sumie na rowerach spędzono 85 godz., dwa etapy przekroczyły 200km. Odwiedzono Bazylikę w Mariazell, zwiedzono Wenecję z Placem św. Marka z Bazyliką i Asyż – miasto św.Franciszka. W dwunastym dniu pielgrzymki zwiedzano Rzym i jego wspaniałe zabytki. W środę 08.06. rowerowi pielgrzymi wzięli udział w Audiencji Generalnej Ojca Świętego Franciszka na placu św.Piotra, a w Bazylice św.Piotra podziękowali Bogu za szczęśliwy przebieg pielgrzymki.

Ten mijający już rok 2016 jest dla Józka Klibera bardzo udany; jak wynika ze skrupulatnych zapisów w rejestrze wycieczek przejechał on 21 tys. km, podczas gdy w dwu latach poprzednich liczniki jego rowerów pokazały po 17 tys. km.

tekst Stefan Mehlich (w oparciu o info J.Klibera)
foto Józef Kliber (fotki 1-9)
rowerowapielgrzymka-cyprzanow.eu (fotki 10-29)

Zobacz cały wpis (zdjęć: 29)

24.11.16Migawki z rowerowych tras - część 1

W dniach 04.06. - 11.06.2016 dwu członków naszego klubu Bogusław Gryta i Zdzisław Tlołka przejechali trasę Szczecin Dąbie – Międzyzdroje – Świnoujście – wyspa Usedom- Świnoujście – Międzyzdroje - Kołobrzeg – Ustka- Wejherowo pokonując dystans przeszło 600 km.
Ich podstawowym celem było zwiedzenie latarń morskich polskiego wybrzeża, co zaowocowało zdobyciem dwu odznak krajoznawczych „Miłośnik Latarń Morskich BLIZA”.
Bogusław Gryta zdobył odznakę w stopniu brązowym, a ZdzisławTlołka w stopniu srebrnym.

tekst Stefan Mehlich (w oparciu o info B.Gryty)
foto Bogusław Gryta

Zobacz cały wpis (zdjęć: 10)

11.11.16VII Wandrusowski Rajd Niepodległości

Było chłodno, ale prognozy pogody nie zapowiadały opadów, a nawet liczyły się z możliwością słonecznych chwil, co też się stało. Z żorskiego rynku rowerzyści przejechali na ul.Szeptyckiego nr.9, gdzie mieści się Tablica upamiętniająca pobyt w Żorach Józefa Piłsudskiego, pod którą zapalono znicz. Następnie złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicz przy Pomniku poświęconym żorskim policjantom i oficerom rezerwy Wojska Polskiego, zamordowanym przez sowieckie NKWD w roku 1940.(ul. Wodzisławska, obok Policji).


Po odwiedzeniu tych dwu żorskich miejsc pamięci narodowej i kilku chwilach refleksji i zadumy uczestnicy rajdu dotarli m.in. ul. 11 Listopada na Kleszczowie i pokonując przeszkody w postaci zwalonych drzew na metę, która jak co roku zlokalizowana była na strzelnicy Dębina. Tam wszyscy chętni mogli wziąć udział w otwartych zawodach strzeleckich zorganizowanych przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie, MOSiR i UM Żory. Na ognisku w szałasie można było upiec własne kiełbaski.
W rajdzie udział wzięły 54 osoby, oprócz wandrusów obecni byli rowerzyści RAMŻY Czerwionka- Leszczyny, HUZY Gliwice, SOKOŁA Radlin, IKRY Rybnik, WIERCIPIĘTY Jastrzębie Zdrój.
Komandorem rajdu tradycyjnie była przodownik turystyki kolarskiej PTTK - Stefania Zając.

tekst Stefan Mehlich
foto Bogusław Gryta (1-17) oraz Jan Hamerla (18-31)

Zobacz cały wpis (zdjęć: 31)

05.11.16Gala Jubileuszu 50-lat TKK "Ondraszek" Cieszyn

Tak, tak to już 50 lat jak się spotykamy z Ondraszkami na turystycznych szlakach, rajdach czy zlotach. W dniu 6.11.1966 r. został założony Turystyczny Klub Kolarski PTTK „Ondraszek”. Przewodniczącym został Władysław Sosna - „Szeryf”. W 1979r. obowiązki prezesa Klubu przejął Andrzej Słota - „Jędruś”, od 2006 roku jest nim Zbigniew Pawlik - „Rechtór”.
Nasz klub też był zaproszony na „Galę Jubileuszową”, a reprezentował nas kol. Ryszard Skonieczny. Uczestnicy spotkania zwiedzili w Muzeum Śląska Cieszyńskiego „Piwnicę” z wystawą jubileuszową, a następnie przeszli do Domu Narodowego na cieszyńskim rynku. Tu była wystawa fotograficzna „Jubileusz Ondraszka w obiektywie”, a następnie część oficjalna i artystyczna. Przybyło dużo zaproszonych gości, z zagranicy też byli Czesi. Wręczono odznaczenia, wyróżnienia, statuetki itp. a na koniec był wspaniały tort, który jako pierwszy zaczął kroić sam burmistrz miasta, a pierwszy kawałek dostał obecny prezes klubu.

tekst R. Skonieczny
foto R. Skonieczny i www.nowy.ondrcies.webd.pl

Zobacz cały wpis (zdjęć: 25)

30.10.16V Rajd Rowerowy im. K. Fidyka i Zakończenie Sezonu Rowerowego KTK „GRONIE” Tychy

Meta rajdu zlokalizowana była w Kobiórze przy restauracji „Sikorka”. Dotarła na nią nasza skromna 2.osobowa ekipa. Uczestnicy rajdu odwiedzili grób Kazimierza Fidyka – wieloletniego Prezesa Klubu GRONIE; złożono kwiaty i zapalono znicze. Pogoda dopisała.
W drodze powrotnej naszym towarzyszyła dwójka rowerzystów z IKRY Rybnik.

tekst Stefan Mehlich
foto Bogusław Gryta

Zobacz cały wpis (zdjęć: 10)