1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Luty Marzec Kwiecień

Kroniki Rajdów

25.03.1727. TOPIENIE MARZANNY NA GICHCIE W ŻORACH

Pogoda dopisała; trochę chłodno, ale słonecznie, spragnieni rowerów po zimowej przerwie ich miłośnicy wzięli liczny udział w sobotę 25 marca 2017 roku w kolejnym już 27. Topieniu Marzanny na Gichcie w Żorach.
Na Rynku w Żorach o godz. 10:00 zebrało się kilkudziesięciu rowerzystów, którzy w kilku grupach prowadzeni przez przodowników turystyki kolarskiej PTTK żorskiego Klubu WANDRUS: Krzyśka Orłowskiego, Mariana Stokowca, Ryśka Skoniecznego pojechali trasą prowadzącą do mety rajdu zlokalizowanej w Parku Piaskownia w dzielnicy Kleszczówka. Duża grupa dzieci i młodzieży- zuchów i harcerzy- natomiast wyjechała z rynku pod nadzorem swoich opiekunów.
Biuro rajdu prowadziły sympatyczne wandruski: Gabi Stokowiec, Kasia Niewińska, Ania Widera-Zemczak i Celina Szołtysek, które zarejestrowały na listach 290 uczestników.
Obecni byli rowerowi turyści z Bierunia, Bytomia, Cieszyna, Czerwionki-Leszczyn, Gliwic, Jastrzębia-Zdroju, Katowic, Knurowa, Mikołowa, Pyskowic, Radlina, Rudy Śl., Skoczowa, Rybnika, Tych i Żor.


Na mecie czekały różne atrakcje, były konkursy sprawnościowe, każdy uczestnik otrzymał pamiątkową naklejkę i odcisk okolicznościowej pieczątki. Nad regeneracją sił fizycznych czuwały Ania Kostecka i Stefa Zając zaopatrując spragnionych w kawę i herbatę zaś głodnych w kiełbasę na grilla z dodatkami.
W konkursie na najpiękniejszą marzannę udział wzięło 14 marzann, a na podium znalazły się decyzją komisji konkursowej w składzie Roman Wojtas, Ryszard Skonieczny i Stefania Zając:
1. Kuba Deja - Koło PTTK RAMŻA Czerwionka - Leszczyny
2. Ryszard Wojtal - WAGABUNDA Katowice
3. Artur Niewiński - WANDRUS Żory
Zwycięzcy otrzymali puchary..
W miłej atmosferze marzanny wraz z ich wykonawcami prowadzeni przez wice- prezesa WANDRUSA Ryszarda Skoniecznego dotarły na miejsce, gdzie uległy spaleniu.


W strzelaniu z broni pneumatycznej, który prowadził zespół w składzie Józef Adamaszek, Bogusław Gryta i Maria Wiśniewska zwyciężyli:
KOBIETY (startowało 14 pań)
1. Katarzyńska Hetmańska - Ruda Śl.
2. Beata Wojtal - WAGABUNDA Katowice 3. Danuta Wnuk - Żory

MĘŻCZYŹNI (konkurowało 52 panów)
1. Czesław Zybura - WANDRUS Żory
2. Andrzej Szewczyk - RAMŻA Czerwionka -Leszczyny 3. Andrzej Chełmiński -WIERCIPIĘTA Jastrzębie – Zdrój

W konkursie rzutu lotkami zwyciężyli:
DZIECI STARSZE (rywalizowało 19 dzieci)
1. Kuba Stalmach - Żory
2. Helena Oleksińska - Rybnik
3. Aleksandra Dominiak -Żory

DZIECI MŁODSZE ( startowało 15 dzieci)
1. Mateusz Dominiak - Żory
2. Adam Lukosek - CATENA Bytom
3. Wojtek Nowacki - Żory
Te konkursy przeprowadzili Jola Niewińska i Adam Niewiński.

W konkursie sprawnościowym rowerowy tor przeszkód, w którym czasy mierzyli i błędy liczyli Mirosław i Lidia Machulcowie na podium znaleźli się: (konkurentów było 20)
1. Krzysztof Banasz - TTA Bieruń (powtórzył wygraną z r.2015)
2. Krzysztof Orłowski - WANDRUS Żory
3. Bartosz Rożek - Żory
Wszyscy wyżej wymienieni zwycięzcy konkurencji sprawnościowych otrzymali medale.


Puchar dla najliczniejszej drużyny otrzymała Gromada Zuchów Wesołe Ludki z Żor – 41 osób.
Licznie reprezentowane były też: Koło PTTK RAMŻA Czerwionka- Leszczyny /26 osób/, TKK PTTK HUZY Gliwice /19 osob/,Drużyna Harcerzy ZHP Żory/17 osób/, PTTK WAGABUNDA Katowice /16 osób/.
Komandorem rajdu był tradycyjnie Jerzy Banach, jego zastępcą Roman Wojtas, nazwiska osób wspierającej grupy organizacyjnej zostały wymienione wcześniej. Bogusław Garbarek pomagał zaś jako gospodarz obiektu z ramienia Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych – administratora terenu parku.

Współorganizatorem rajdu był ZARZĄD DZIELNICY Kleszczówka, który jednocześnie dofinansował jego organizację, a na mecie zapewnił nagłośnienie imprezy i oprawę muzyczną, które wykonali Krzysztof Jaworski i Błażej Kowalczyk.
ZARZĄD DZIELNICY Kleszczówka na imprezie reprezentowany był przez przewodniczącą Sylwię Parandowską i przewodniczącą Rady Dzielnicy Annę Nowacką- jednocześnie radną Rady Miasta Żory, która w rajdzie uczestniczyła aktywnie wspólnie z rodziną.

Klub Turystyki Kolarskiej PTTK WANDRUS serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej imprezy.

tekst Stefan Mehlich
foto Bogusław Gryta
Ryszard Skonieczny (fotki z datą i godziną)