„Szlak Wielkiej Wojny 1409-1411”
23–29.04.2019

Pomysłodawcą zorganizowania wyjazdu na  „Szlak Wielkiej Wojny 1409-1411” był kol. Bogdan Gryta. Ale nie była to pierwsza wyprawa Wandrusów, gdyż w roku 2007 przejechała ją grupa 7 turystów. Tym razem pojechaliśmy samochodami w pięć osób do Czerwińska nad Wisłą skąd zaczynała się trasa w/w rajdu. Pierwszy dzień to około 120 km do Lidzbarka ale przez burzę piaskową, którą widzieliśmy pierwszy raz w życiu w kraju. Kolejny etapy prowadził nas przez Kurzętnik do Działdowa. 3 dzień przez Grunwald, Olsztynek do stolicy Warmii i Mazur Olsztyna. 4 dzień do Dzierzgonia a piątego dnia przez Malbork do Kwidzyna. 6 dzień przez Radzyń Chełmiński na metę rajdu w Golubiu-Dobrzyniu a 7 dzień to dojazd do samochodów i powrót do Żor.

Cała impreza udana pod każdym względem, pogoda prawie letnia w kwietniu. Obyło się bez kraks i większych awarii (tylko kilka szprych się urwało) a rowery były maksymalnie obciążone. Bólu nóg też nie było chociaż pokonaliśmy 650 km. Wiatr jednego dnia mieliśmy centralnie w nos ale kolejne dni wiatr raczej pomagał.

Uczestnicy to Ania i Kasia oraz Bodzio, Czesio i Rysiek. Wielkie słowa uznania dla kobiet za przejechanie tej trasy. Panowie mieli lżej gdyż na rowerach wieźli coś związanego z elektryką, co bardzo nam pomagało szczególnie pod górki.

Do zobaczenia na kolejnych wielodniowych szlakach turystycznych.

tekst Ryszard Skonieczny
foto B. Gryta, R. Skonieczny