W niedzielę 27.04.2025 roku odbyła się trzecia edycja Historycznego Rajdu Rowerowego KTK Wandrus Żory. W tym roku na szczęście pogoda dopisała, więc uczestnicy tłumnie zgromadzili się na miejscu startu. Na to nasz klub był bardzo dobrze przygotowany, mając ponad 20 osób zaangażowanych do prowadzenia i zamykania grup. W związku z 80 rocznicą zakończenia 2 Wojny Światowej temat rajdu brzmiał Miasto Żory 1945. Celem było upamiętnienie, trudnych wydarzeń, jakie doświadczyło miasto podczas walk Armii Czerwonej z niemieckim Wehrmachtem pod koniec wojny.
Na starcie wspólne, pamiątkowe zdjęcie, omówienie trasy przy mapie działań wojennych oraz prezentacja archiwalnych fotografii. Następnie podzieleni na grupy ruszyliśmy w drogę. Przez miasto przejechaliśmy, używając coraz liczniejszych ścieżek rowerowych. Jednym z mijanych miejsc była dawna Fabryka Rowerów rodziny Barteckich, następnie Bajerówka, Górne Osiny i Baranowice, gdzie była krótka pauza przy pałacu. Druga część trasy prowadziła w stronę Kleszczowa. Potem ulicą, którą nie przypadkiem nazwano „Wyzwolenia”, dotarliśmy do granicy z Rudziczką. Tam za pozwoleniem właściciela odwiedziliśmy czołg, który stał kiedyś w Żorach jako „Pomnik Braterstwa Broni”. Trzecia część trasy wiodła przez Las na Kleszczówkę, gdzie w parku „Piaskownia” zlokalizowano metę rajdu, która była jednocześnie piknikiem historycznym.
Na bramie wjazdowej był posterunek Waffen-SS, zorganizowany przez rekonstruktorów Stowarzyszenia TruppenFahrrad. Po załatwieniu formalności wpuszczali do środka, gdzie czekała między innymi ich wystawa sprzętu. Była też diorama obozowiska żołnierzy Armii Czerwonej zorganizowana przez GRH Gwardia. W niemiecki Wehrmacht wcielili się rekonstruktorzy z GRH Powstaniec Śląski, oprócz sylwetek żołnierzy zaprezentowali coś w rodzaju szpitala polowego. Co niektórzy mieli też okazje przejechać się ich motocyklem wyposażonym w karabin maszynowy, oczywiście w roli pasażera. Na terenie pikniku rozstawione były namioty, w których Śląska Grupa Eksploracyjna, Jastrzębskie Stowarzyszenie Eksploracyjne SzpoN oraz Stowrzyszenie Wataha, eksponowali swoje ciekawe kolekcje związane z 2 Wojną Światową. Mateusz Słupik zaprezentował wyroby Żorskiej Fabryki Rowerów rodziny Barteckich. W międzyczasie Szkolenie psów „Nad Rudą” zorganizowało pokaz z udziałem swoich podopiecznych. Do tego oczywiście ognisko z kiełbaskami, kawa i herbata dla wszystkich uczestników. Na oficjalnej liście III Rajdu Historycznego KTK „Wandrus Żory” wpisało 245 osób w tym 35 dzieci. Były spore grupy z klubów „Ramża”, „Sokół” Radlin oraz „Huzy” Gliwice, jak i wielu innych okolicznych klubów. Miło jest nam zauważyć, że pasja do historii i pasja do roweru idą w parze i wzbudzają coraz większe zainteresowanie.
Piknik historyczny w tej formie nie mógłby się odbyć, gdyby nie sponsorzy Rajdu Historycznego, których lista rośnie, nimi są: Miasto Żory, Centrum Ubezpieczeń i Finansów Magdalena Hoinka, Makamo – Kosmetyka Profesjonalna, oraz Sieć Sklepów MIX. Dziękujemy!
Paweł Hoinka