„Rowerem przez lata”

Ekspozycja czasowa w Muzeum Inżynierii Miejskiej pt. „Rowerem przez lata” stała się okazją do zapoznania z zabytkami Krakowa. Na wystawie prezentowana jest historia rozwoju roweru od jego najwcześniejszych początków. Zgromadzone eksponaty pozwalają prześledzić rozwój konstrukcji i rozwiązań technicznych stosowanych w rowerach. Ponadto zgromadzony jest duży zbiór akcesoriów rowerowych od lamp naftowych, karbidowych po hamulce, siodła i inne detale. Na szczególną uwagę zasługiwał zbiór znaczków firmowych producentów rowerów i odznak związanych ze sportem kolarskim.

Ciekawym eksponatem był drewniany rower zjazdowy oraz wyścigówka z drewnianymi obręczami, stosowana jeszcze po II wojnie światowej. Drewniane obręcze długo zachowywały przewagę nad metalowymi jako lżejsze i bardziej elastyczne.

Po zwiedzeniu ekspozycji, Wandrusów zainteresowały zabytki Krakowa, jako iż miasto posiada 10 „zerówek” koniecznych do zdobycia odznak KOT. Niestety zwiedzanie trzeba było ograniczyć do kilku obiektów tych mniej zatłoczonych. Na miejscu pogoda nam sprzyjała, za to Żory powitały nasz powrót deszczem.

tekst Marian Stokowiec
fot. Ryszard Skonieczny