Rajd Na Szlaku „Śladami Stroju Cieszyńskiego”

Koledzy z Klubu Turystyki Rowerowej „Wiercipięta” z Jastrzębia zaprosili nas na szlak „Śladem Stroju Cieszyńskiego”. Mimo niezbyt pomyślnej prognozy meteorologicznej, 7 Wandrusów – w tym dwie panie – wyruszyło z Żor o 8:30 na trasę do Goleszowa, gdzie mieliśmy spotkać resztę uczestników. Dystans 45km do Goleszowa to trasa prowadząca przez Pasmo Pielgrzymowickie Pogórza Cieszyńskiego. Jest to etap bardzo wymagający kondycyjnie, zwłaszcza Kostkowice i Ogrodzona – aż pedały jęczą!!

Nasze panie wykazały się nadspodziewaną formą i o 11:45 wraz z pozostałymi uczestnikami zostaliśmy zaproszeni do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie w garderobach zespołu tanecznego z Goleszowa zostały nam zaprezentowane stroje regionalne z okolic Cieszyna. Pokazowi towarzyszyła urocza modelka – tancerka zespołu w stroju cieszyńskim. Finezyjne hafty na gorsetach i czepcach demonstrowała nam kierowniczka zespołu.

Dalsza trasa prowadziła do Izby Regionalnej w Cisownicy. Ten fragment trasy i obiekt mieliśmy zaliczony 2 tygodnie wcześniej, więc przez Leszną Górną, czeską stroną Pogórza, mijając Trzyniec, Cieszyn, skierowaliśmy się do domu. Przed Karwiną zaczęła się sprawdzać prognoza meteo: lunęło. Zmoczeni ukryliśmy się dopiero w Petrowicach Wielkich, przeczekując opady. Dalsza droga bez niespodzianek. Mając 119 km w nogach zameldowaliśmy się o 18:00 u „Maxa” aby przy herbacie skomentować wrażenia z rajdu.

tekst i foto Marian Stokowiec